
прес
реліз
Нарешті, “ДахаБраха” приїжджає до Києва! Гіганти світової етно-хаус музики запрошують усіх 30 травня у Міжнародний центр культури і мистецтв. Їхні live-show неповторні та продумані до кожної дрібниці, а чарівні мелодії, колоритні костюми та приголомшливий вокал гарантують дивовижний вечір!
Унікальні, чарівні та неперевершені “ДахаБраха”
“ДахаБраха” стали справжнім музичним феноменом української сцени. З'явившись у 2004 році як частина театрального проекту "Україна містична", гурт уже понад 20 років тримає недосяжний рівень. “ДахаБраха” майстерно розпоряджається українським фольклором, поєднує і переплітає ритми та тексти різних народностей, доповнюючи все це фантастичним квартетом голосів. У їх треках повно експериментів із формами та звуками. Там сучасні біти переплітаються зі звучанням таких інструментів:
- флейта;
- віолончель;
- басові барабани;
- джембе;
- губна гармоніка;
- табла;
- дарбука та інші.
В результаті виходить щось знайоме, глибинне та рідне – одним словом, містичний етно-хаос. Звуки та слова розгойдують струни людської душі, змушуючи підспівувати та підтанцьовувати. Скучили за такою атмосферою? Тоді не пропустіть концерт у Міжнародному центрі культури і мистецтв!
Містерія етно-хаосу
Музика “ДахаБраха” – гармонійне поєднання драйву, медитативності та драматургії. І це неодмінно треба слухати та бачити наживо. Оскільки гурт має щільний гастрольний графік і популярні по всьому світу, цей київський концерт стане можливістю насолодитися унікальним музичним стилем “ДахаБраха”. Музиканти виконають “Ягудки”, “Карпатський реп”, “Сухий дуб”, “Пливе човен” та багато інших відомих треків. Автентичний стиль виконання та чудове звучання народних інструментів зарядять кожного гостя фірмовим етно-хаусом від “ДахаБраха”!
«ДахаБраха». Україна містична.
Художній образ, що його створює етно-хаос гурт «ДахаБраха», сам по собі справляє доволі містичне враження – він пізнаваний і незнайомий водночас. Достатньо подивитися на чотири чудернацькі силуети на сцені у високих шапках і почути перші ноти музики. Вони ні на кого не схожі, ніби прибульці з невідомо якої країни. І водночас це найвідоміший український гурт, який відкриває нашу автентичну пісню не тільки світові, але й нам самим.
Незайвим є нагадати, що гурт «ДахаБраха» був створений спеціально для театрального проекту «Україна містична», який розпочав Влад Троїцький в ЦСМ «Дах» ще 2004 року, у переддень Помаранчевої революції.
До проекту увійшли три вистави за п’єсами Шекспіра «Пролог до «Макбета», «Ричард ІІІ» та «Король Лір» з наскрізною темою одержимої, кривавої боротьби людини за владу. І гуртові «ДахаБраха» була відведена провідна роль передачі української тональності універсальних подій, описаних англійським драматургом.
Позаяк проект «Україна містична» мав амбіцію створення театральними засобами нового міфу України про саму себе – міфу життєствердного, звернулися до автентичної пісні як засадничого креативного джерела етносу. Проте принциповим було не продовжувати етнографічну інерцію, яка полягає в консервації старих зразків виконання, а спробувати напряму доторкнутися до живої енергії традиції, запустити потік новотворення. Віднайти реальність нового імпульсу в коловороті подій, що ведуть до виродження і смерті – ось на що було спрямоване зусилля цього проекту.
Так виник той унікальний стиль гурту – етно-хаос, який розхитує усталене, зміщує звичні акценти, експериментує з формою заради точнішої, сугестійної трансляції глибинного смислу.
В українській культурі дотепер вповні не актуалізована її смислотворча, а не зберігаюча складова. Така тенденція склалася внаслідок постійної боротьби України за фізичне виживання і самозбереження культурної самобутності. Проте зберігати не означає творити. Це різні завдання. За допомогою експерименту з ритмами інших культур «ДахаБраха» змогла відкрити такі смислові пласти української народної пісні, які були довгий час герметично закупорені під шаром побутовізму, лубочного ліризму та народницького пафосу.
Народжений з театральних енергій, гурт у кожній своїй композиції створює дійство, що гармонійно поєднує віддалене: своє і чуже, почуття і чітку смислову та ритмічну структуру, драйв і медитативність тощо. Особлива об’ємна атмосферність і драматургічне розгортання теми кожної пісні – це теж родом з театру.
Вистави проекту «Україна містична» можна назвати «темними» за художнім рішенням і музичною тональністю. Український пісенний фольклор багатий на такі «темні» теми - теми зради, заздрості, насильства, нерозділеного кохання, чоловічої слабодухості і жіночого шаленства… Саме такі драматичні пісні добиралися до проекту «Україна містична».
Наважитись на подібну кремацію культури
з наступним копирсанням у попелі й обгорілому м’ясі
може лише божевільний,
чи той, в кому є глибока віра
в те, що серед звалища обгорілого мотлоху
залишиться неушкодженою неопалиме зерно істинного,
священна купина (Клім, з релізу до вистав).
Часопростір автентичної пісні, яку виконує «ДахаБраха» – не село і не місто. Не сьогодні і не колись. А всюди і завжди. Він не побутовий. Це простір містерії, якщо під містерією розуміти таїну внутрішньої зустрічі з самим собою – без брехні, самовиправдання та ідеалізації. Українська душа повинна мати відвагу вдивитися у свій темний лик, перейти кордони загальновідомих табу, псевдо-сакралізацій і визнати своїх хтонічних демонів. Тільки тоді, як з давніх темних ікон, засяє її інший образ.
Чому гурт повертається до тем і пісень проекту «Україна містична» нині, через 12 років – запитання, вочевидь, риторичне. Це тільки у земні ріки не увійдеш двічі, а рікою містерії у певний час варто причащатися, випробовувати себе на зрілість, смакувати живої води оновлених емоцій і смислів.
Наталія Шевченко.
Пов'язані події
Академічний музично-драматичний театр ім. М. Садовського
Івано-Франківський театр ім. І. Франка
Міжнародний центр культури і мистецтв